Jak prawidłowo zaopiekować się psim seniorem?

"Pamiętajmy, że starość to nie choroba! To kolejny etap życia, który musimy przejść, zarówno my, jak i nasi futrzaści przyjaciele. Przy niewielkim nakładzie siły i odrobinie edukacji możemy sprawić, że ten czas będzie równie godny i piękny jak wcześniej."

Matowa sierść, zamglone oczy, powolny krok i niechęć do długich spacerów – psi senior w jesieni życia – jak wspólnie przeżyć ten czas? Każda żywa istota posiada swój własny, wewnętrzny zegar biologiczny, który nieubłaganie pędzi do przodu. Starość w przypadku naszych braci mniejszych praktycznie nie różni się od naszej. Co prawda, każdy organizm jest osobną jednostką więc różni się od innych; jedni starzeją się szybciej, drudzy wolniej, zachowując przy tym pełną aktywność, wigor i zdrowy wygląd aż do ostatnich dni. Psim seniorem zwykliśmy nazywać zwierzęta, które ukończyły 8 rok życia. Trochę inaczej jest w przypadku psów ras dużych i olbrzymich, u których procesy starzenia mogą zacząć się rok, dwa lub trzy lata wcześniej. U psów ras małych starość może przyjść od około trzech do pięciu lat później, czyli w wieku dziesięciu-trzynastu lat. W tym artykule postaram się ze strony lekarsko-weterynaryjnej krótko opowiedzieć o tym, jak należy opiekować się psem w podeszłym wieku.

Dieta 

W pewnym wieku zmiany w funkcjonowaniu organizm ustają się coraz bardziej widoczne. To zupełnie naturalne, że w starszym organizmie wydatki energetyczne są mniejsze i zwalnia metabolizm. Psim seniorom łatwiej o nadwagę oraz choroby z nią związane (m.in. cukrzyca). Nadmierne kilogramy zwiększają również ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów poprzez zmianę sił działających na stawy, obciążeń kończyn i napięć w więzadłach  oraz wokół stawów. Nie tylko nadwaga stanowi zagrożenie, ale również niedowaga. Zwierzęta, które w krótkim czasie znacząco tracą na wadze wymagają pilnej konsultacji z lekarzem weterynarii, w celu ustalenia przyczyny utraty kilogramów. Oprócz tego psy nadmiernie szczupłe często niedojadają, co może być pierwszym objawem procesów patologicznych toczących się w organizmie lub karma, którą są żywione jest nieodpowiednio zbilansowana.
Oczywiście dietę zawsze należy dobierać indywidualnie, dostosować ją do kondycji, aktywności oraz stanu zdrowia zwierzęcia. Idealna karma dla psiego staruszka powinna mieć przede wszystkim obniżoną kaloryczność, odpowiednią ilość białka a także dodatki pokarmowe takie jak zwiększoną zawartość włókna pokarmowego, kwasy omega-3 i 6 oraz antyoksydanty.
senior-pies-thewoof-przytulanie

Aktywność

Wraz z wiekiem powoli zmniejsza się także aktywność naszych pupili – dzielni piechurzy coraz chętniej korzystają z wygodnej kanapy oraz z otoczenia ciepłego kominka w zimowe wieczory. Mniejsza masa mięśniowa, postępujące zmiany w stawach oraz w całym układzie kostno–szkieletowym sprawiają, że spacery stają się krótsze, a poranne wstawanie może okazać się trudniejsze. Należy o tym pamiętać i zapewnić psiakom trochę więcej spokoju, minimalnie zredukować długość spacerów (zredukować; jeśli istnieje taka potrzeba, ponieważ nic tak nie odżywia tkanki chrzęstnej budującej stawy jak regularny, fizjologiczny ruch!) oraz zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Czasami niezbędne okazuje się wprowadzenie preparatów zawierających siarczan chondroityny, glukozaminę i kolagen, czyli suplementów dietetycznych wspomagających funkcjonowanie kości i stawów. Kolejnym problemem, który może dosięgnąć naszego pupila są zaburzenia poznawcze – gorszy słuch (tak jak u ludzi – tak i u naszych czworonogów wraz z wiekiem upośledzeniu ulega percepcja dźwięków o średnich i wysokich częstotliwościach), gorszy wzrok(najczęściej poprzez powstające i pogłębiającej się z czasem zaćmy starcze czyli zmętnienia soczewki oka), ale i gorsze ukrwienie mózgu – mogą one znacząco wpływać na zachowanie naszego zwierzaka. W pewnym wieku zmiana behawioru czy nawyków jest zupełnie normalna.

pies-senior-starszy-thewoof

Profilaktyka

Najczęstsze schorzenia wieku starczego to: niedoczynność tarczycy, przebudowa zastawek serca prowadząca do niewydolności mięśnia sercowego (endokardioza), oraz choroba zwyrodnienia stawów (osteoarthritis ). O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć wie każdy – młody i stary. Dlatego też o profilaktyce zdrowotnej musimy pamiętać od urodzenia naszego pupila. Przede wszystkim regularne szczepienia – z wiekiem spadkowi ulega odpowiedź odpornościowa, przez co łatwiej psim seniorom o zachorowanie. Po drugie niezwykle istotna jest regularna profilaktyka przeciwpasożytnicza – zarówno jeśli chodzi o pasożyty wewnętrzne jak i zewnętrzne (pchły i kleszcze). Oprócz regularnych szczepień warto monitorować stan zdrowia naszych zwierząt, przynajmniej raz na pół roku wykonywać przesiewowe badania laboratoryjne (badanie moczu, badanie morfologiczne oraz badanie biochemiczne). Wyniki badań krwi są doskonałym obrazem procesów toczących się wewnątrz organizmu (oczywiście nie wszystkich). Wśród pacjentów geriatrycznych niektóre jednostki chorobowe mogą przebiegać bez swoistych (typowych) objawów, które mogą być niezbyt dobrze wyrażone lub mogą być całkowicie niezauważalne.

Pamiętajmy o regularnych badaniach obrazowych – badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej co pół roku oraz badaniu echokardiograficznym obowiązkowym dla każdego psa, który ukończył piąty rok życia. Oczywistym jest, że szybciej wykryte schorzenie łatwiej poddaje się leczeniu, co daje większe szanse powodzenia terapii. Co ciekawe – około co czwarty pies zostaje dotknięty chorobą nowotworową, a u psich seniorów nowotwór jest przyczyną śmierci niemalże połowy zwierząt. Regularne działania profilaktyczne pomogą nam znacznie obniżyć ten odsetek.

Pamiętajmy, że starość to nie choroba! To kolejny etap życia, który musimy przejść, zarówno my jak i nasi futrzaści przyjaciele. Przy niewielkim nakładzie siły i odrobinie edukacji możemy sprawić, że ten czas będzie równie godny i piękny jak wcześniej.

dr Robert Moroz

Lekarz weterynarii

Nasza strona używa ciasteczek. Internetowych, nie tych dla piesków. Są one wymagane, więc jeżeli chcesz korzystać z naszego serwisu, musisz wyrazić na nie zgodę. Więcej o ciasteczkach i o tym, jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz w naszej Polityce Prywatności