Jak pomóc psu, gdy jest zestresowany?

"Wspieraj! Specjalnie napisałam to z wykrzyknikiem, ponieważ wciąż można spotkać się z mitem, który mówi, że jeżeli Twój pies się boi to masz nie zwracać na niego uwagi."​

Żyjemy w stresującym środowisku. Wszyscy. Jedni z nas radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej. Każdy ma swoje sposoby. Często bezpośrednio w sytuacjach stresowych obgryzamy paznokcie, skubiemy skórki czy gryziemy wargi. Co prawda psy nie obgryzają sobie skórek, jednak można u nich zauważyć sporo oznak tego, że są zestresowane. Stresem dla naszego czworonożnego przyjaciela może być tak naprawdę wszystko. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę każdy opiekun. Psy boją się różnych rzeczy i sytuacji. Jedne boją się burzy i huku fajerwerków, inne ruchu ulicznego i ludzi, a jeszcze inne przerasta bycie w mieście. 

Jakie mamy objawy stresu u psiaków? 

Nadmierne ziewanie – ale pamiętajcie, że psy ziewają również wtedy, gdy są śpiące. 😊 

Oblizywanie się – wygląda to tak, jakby pies oblizywał się na widok jakiegoś pysznego smaczka. Jednak powód jest zupełnie inny. 

Gryzienie – psy zestresowane często obgryzają nerwowo swoje zabawki czy gryzaki. Warto pamiętać jednak, że w stresie pies może także ugryźć człowieka. 

Gonienie ogona – w Internecie jest masa „śmiesznych” filmików, gdzie pies goni swój ogon, a opiekun śmieje się w niebogłosy. Niestety gonienie ogona może być efektem stresu.

Wylizywanie sierści – psy ze stresu mogą wylizywać sobie sierść tak mocno, że może to doprowadzić do uszkodzenia skóry. Warto jednak zaznaczyć, że wylizywanie sierści może być też spowodowane alergią.

Dyszenie i ślinienie się – pies dyszy, jakby przed chwilą biegał jak szalony, a ślina często kapie na ziemię. 

Problemy jelitowe – tutaj trochę podobnie jak u ludzi. Jeżeli się stresujemy, to wielu z nas ląduje w toalecie. Wymioty czy biegunka to także objawy stresu u psów. 

Kulenie się, chowanie ogona, skulona postawa – z interpretacją tych zachowań z reguły nie mamy problemu, bo postawa psa jasno wskazuje na to, że czuje się on niekomfortowo.  

Pamiętajmy, że są to jedynie niektóre objawy stresu u psów. Każdy pies na stres reaguje inaczej, jego reakcja zależna jest także od natężenia danej sytuacji i tego, jak długo ona trwa. 

"Jeżeli wiesz, że Twój pies stresuje się gośćmi w domu, to możesz zarządzać sytuacją tak, aby maksymalnie ułatwić mu tę chwilę. Jak? Powiedz gościom, aby nie głaskali psa ani go nie zaczepiali. "

Jak pomóc?

Wspieraj! Specjalnie napisałam to z wykrzyknikiem, ponieważ wciąż można spotkać się z mitem, który mówi, że jeżeli Twój pies się boi to masz nie zwracać na niego uwagi. Pomyśl, jeżeli bardzo się czegoś boisz, a Twój bliski będzie udawał, że tego nie widzi, to będzie Ci lepiej? A może lepiej będzie Ci wtedy, gdy usiądzie obok Ciebie i powie, że wszystko będzie dobrze? 

Odwrażliwiaj. Proces długi, ale przynoszący długotrwałe efekty. Jak to zrobić? Jeżeli Wasz pies panicznie boi się wizyt u lekarza weterynarii, to spróbujcie przychodzić regularnie do gabinetu, tylko po to aby pies mógł obwąchać sobie gabinet, zjeść parę smaczków i wyjść. Bez żadnych zabiegów, pobierania krwi czy badań. 

Zarządzaj sytuacją. Jeżeli wiesz, że Twój pies stresuje się gośćmi w domu, to możesz zarządzać sytuacją tak, aby maksymalnie ułatwić mu tę chwilę. Jak? Powiedz gościom, aby nie głaskali psa ani go nie zaczepiali. Psa odeślij w bezpieczne miejsce (np. klatka kennelowa czy posłanie) wraz z pysznym gryzakiem. Nie zmuszaj psa do kontaktu z gości, jeżeli się ich boi. 

Zachowuj spokój. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo przekazujemy swoje emocje własnym psom. Wychodzisz na spacer nerwowy, a Twój pies szaleje na widok każdego napotkanego psa, obszczekuje ludzi? Pomyśl, dlaczego tak się dzieje. 

Gryzaki, maty do lizania, kongi. Wszystko to powoduje, że pies gryzie, liże i.. odstresowuje się. Pamiętajcie jednak, jak wydaje psu coś do wylizywania np. kong to musicie odpowiednio dobrać rozmiar do pyska Waszego psa. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ chcemy, aby pies skupił się na wylizywaniu, a nie frustrował się tym, że otwór jest zbyt mały i nie może dostać się do jedzenia wewnątrz. 

Suplementy diety i leki. Wiele suplementów diety na uspokojenie, zawiera tryptofan który korzystnie wpływa na wyciszenie psa. O ewentualnych lekach, decyduje już lekarz weterynarii. Pamiętajcie jednak, że większość suplementów potrzebuje czasu, aby zacząć działać. Nie oczekujcie więc, że po jednej dawce zauważycie różnicę. 

Olejki CBD. Coraz więcej czyta się o korzystnym wpływie olejków CBD na psy. Warto jednak znaleźć sprawdzony olejek, tak aby nie miał on w składzie niepotrzebnych dodatków. 

Masaże. Nie od dziś wiadomo, że dotyk ma kojące właściwości. Odpowiednio przeprowadzony masaż psa, może świetnie go zrelaksować.

Pamiętaj, że większość sytuacji, które wywołują stres dla psiaka, można przepracować. Może Ci w tym pomóc nasza Smart Obroża. The Woof jest zdolny do wyłapania większości wspomnianych przeze mnie objawów stresu, więc zawsze będziesz wiedzieć kiedy i w jakich sytuacjach Twój pies jest zestresowany. Dodatkowo przy użyciu naszej obroży, możesz monitorować postępy w leczeniu. W dedykowanej aplikacji zobaczysz, kiedy Twój pies się wyciszył, ale sprawdzisz także czy szczekał lub biegał nerwowo po domu podczas Twojej nieobecności w domu.

Sytuacji stresowych nie unikniemy, spotykamy się z nimi każdego dnia. Ważne jest jednak, aby wiedzieć jak zachować się w takich sytuacjach i jak wspierać nasze psy, aby pomóc im się zrelaksować, a nie pogłębiać problem. Istotne jest to, aby nie bagatelizować skutków, jakie stres może wywoływać na naszych czworonożnych przyjaciołach, ponieważ przewlekły stres nie tylko obniża komfort życia naszych psów, ale także może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Magda Zielińska

Zoopsycholog

Nasza strona używa ciasteczek. Internetowych, nie tych dla piesków. Są one wymagane, więc jeżeli chcesz korzystać z naszego serwisu, musisz wyrazić na nie zgodę. Więcej o ciasteczkach i o tym, jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz w naszej Polityce Prywatności